Skip to content

9252 Kennedy Blvd(Unit C0404)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block395.08
Lot2.01
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class39
Description1BR/2BA PS#3
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,084
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
21%
Improvement Value:$226,100
79%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,162+7.3%
2024$4,811-13.5%
2023$5,560+2.1%
2022$5,445+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,084DeedBook 8821, Page 398NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/1/2011

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 8289, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 2007