Skip to content

9252 Kennedy Blvd(Unit C0407)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Apr 10, 2017

Property Information

Block395.08
Lot2.01
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,631
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
21%
Improvement Value:$340,400
79%
Total Assessment$428,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+7.3%
2024$6,981-11.9%
2023$7,925+2.1%
2022$7,761+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,631DeedBook 9194, Page 63Recorded4/18/2017

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,631DeedBook 8896, Page 890Recorded3/7/2013

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,631DeedBook 8661, Page 543NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/30/2009

Property Built

Built

Year Built: 2007