Skip to content

9015 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block395.11
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage18,000
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,749,900
19%
Improvement Value:$7,454,800
81%
Total Assessment$9,204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$160,806+7.3%
2024$149,853+34.8%
2023$111,195+2.1%
2022$108,897+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975