Skip to content

8815 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
May 20, 1996

Property Information

Block395.13
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,355
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,900
57%
Improvement Value:$236,200
43%
Total Assessment$551,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,628+7.3%
2024$8,972+8.9%
2023$8,241+2.1%
2022$8,071+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5003, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1931