Skip to content

1004 88th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block395.13
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,862
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
43%
Improvement Value:$435,500
57%
Total Assessment$765,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,373+7.3%
2024$12,462+7.7%
2023$11,571+2.1%
2022$11,332+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,862DeedBook 9356, Page 969Recorded11/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1911