Skip to content

1014 88th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block395.13
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,544
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,800
46%
Improvement Value:$384,000
54%
Total Assessment$704,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,313+7.3%
2024$11,474-2.8%
2023$11,800+2.1%
2022$11,556+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 9579, Page 111Recorded7/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1911