Skip to content

8905 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block395.13
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1.5S-S-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,405
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,000
62%
Improvement Value:$189,900
38%
Total Assessment$502,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,786+7.3%
2024$8,187-4.6%
2023$8,586+2.1%
2022$8,409+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911