Skip to content

8901 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Oct 31, 1986

Property Information

Block395.13
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,944
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,800
50%
Improvement Value:$316,700
50%
Total Assessment$633,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,067+7.3%
2024$10,313+6.1%
2023$9,716+2.1%
2022$9,515+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3639, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1916