Skip to content

8812 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Aug 17, 1988

Property Information

Block395.14
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
65%
Improvement Value:$163,500
35%
Total Assessment$467,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,160+7.3%
2024$7,604-10.6%
2023$8,510+2.1%
2022$8,334+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4013, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1911