Skip to content

8818 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 17, 2004

Property Information

Block395.14
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,425
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,400
55%
Improvement Value:$236,400
45%
Total Assessment$529,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,256+7.3%
2024$8,625-8.6%
2023$9,441+2.1%
2022$9,246+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 7245, Page 203Recorded3/15/2004

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5543, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1911