Skip to content

909 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$2,250,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block3
Lot34.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-S-C @2
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage12,679
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,911,200
91%
Improvement Value:$178,800
9%
Total Assessment$2,090,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,512+7.3%
2024$34,025+54.0%
2023$22,101+2.1%
2022$21,644+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$2,250,000
DeedBook 9561, Page 917

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 7309, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1945