Skip to content

1615 89th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block400
Lot39.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage2,974
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,300
38%
Improvement Value:$423,000
62%
Total Assessment$682,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,920+7.3%
2024$11,108+7.2%
2023$10,360+2.1%
2022$10,146+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,974DeedBook 9391, Page 45Recorded3/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1961