Skip to content

9009 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 2, 2002

Property Information

Block401
Lot58.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,240
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,700
44%
Improvement Value:$416,000
56%
Total Assessment$745,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,027+7.3%
2024$12,140-2.4%
2023$12,438+2.1%
2022$12,181+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5988, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1961