Skip to content

9034 Tonnelle AvNorth Bergen, NJ 07047

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block401
Lot74.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings---
ZoningC2
Sq Footage4,760
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$546,100
47%
Improvement Value:$616,100
53%
Total Assessment$1,162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,304+7.3%
2024$18,921+17.3%
2023$16,125+2.1%
2022$15,792+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft4,760DeedBook 9962, Page 531Recorded2/4/2026

Property Built

Built

Year Built: 1950