Skip to content

9115 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 6, 1999

Property Information

Block403
Lot21.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,382
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
57%
Improvement Value:$226,300
43%
Total Assessment$525,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,177+7.3%
2024$8,552+37.6%
2023$6,216+2.1%
2022$6,087+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5486, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1961