Skip to content

9107 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2004

Property Information

Block403
Lot6.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-F-S
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,404
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
56%
Improvement Value:$232,500
44%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,172+3.1%
2024$8,894+8.5%
2023$8,194+2.1%
2022$8,025+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961