Skip to content

1419 91st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Feb 28, 2012

Property Information

Block406
Lot103.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
60%
Improvement Value:$180,000
40%
Total Assessment$455,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,949+7.3%
2024$7,407-6.5%
2023$7,919+2.1%
2022$7,755+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 8837, Page 230Recorded3/9/2012

Property Sale

Sale
$412,500

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 8393, Page 225Recorded12/7/2007

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 5625, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1916