Skip to content

9019 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block406
Lot93.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,468
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
61%
Improvement Value:$195,100
39%
Total Assessment$494,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,632+7.3%
2024$8,044-0.8%
2023$8,106+2.1%
2022$7,939+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961