Skip to content

1409 91st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block406
Lot99.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,771
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
66%
Improvement Value:$148,200
34%
Total Assessment$433,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,568+7.3%
2024$7,053+1.0%
2023$6,983+2.1%
2022$6,838+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,771DeedBook 8949, Page 174Recorded12/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1916