Skip to content

1412 91st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2016

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 22, 2023

Property Information

Block407
Lot4.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,672
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,000
36%
Improvement Value:$534,900
64%
Total Assessment$835,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,603+7.3%
2024$13,608-36.1%
2023$21,311+2.1%
2022$20,870+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,672DeedBook 9804, Page 521Recorded2/26/2024

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,672DeedBook 9121, Page 312NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 8124, Page 151