Skip to content

9115 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jul 10, 1997

Property Information

Block408
Lot21.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,465
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
55%
Improvement Value:$235,200
45%
Total Assessment$520,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,088+7.3%
2024$8,469+15.3%
2023$7,346+2.1%
2022$7,194+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5167, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1916