Skip to content

1906 Paterson Plk(Unit C0304)North Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block40
Lot3.04
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR2
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,100
34%
Improvement Value:$218,900
66%
Total Assessment$331,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+7.3%
2024$5,389-10.7%
2023$6,034+2.1%
2022$5,910+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5566, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1986