Skip to content

1919 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1974
Commercial

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Feb 18, 2016

Property Information

Block40
Lot5.12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SCOM/CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,600
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,900
51%
Improvement Value:$362,500
49%
Total Assessment$740,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,935+7.3%
2024$12,054-57.0%
2023$28,036+2.1%
2022$27,456+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 9103, Page 992Recorded3/4/2016

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 8632, Page 34Recorded11/3/2008

Property Built

Built

Year Built: 1974