Skip to content

1912 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block40
Lot5.23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,950
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,900
30%
Improvement Value:$585,300
70%
Total Assessment$836,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,608+7.3%
2024$13,613-6.1%
2023$14,504+2.1%
2022$14,204+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5051, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1990