Skip to content

9115 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2004

Property Information

Block411
Lot24.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2S-A-C
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,179
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,300
64%
Improvement Value:$179,900
36%
Total Assessment$501,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,506+7.5%
2024$7,910-4.2%
2023$8,254+2.2%
2022$8,079+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960