Skip to content

9124 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block412
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,560
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
46%
Improvement Value:$360,800
54%
Total Assessment$665,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,132+7.7%
2024$10,339-7.7%
2023$11,200+2.2%
2022$10,958+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956