Skip to content

9101 Bergenwood AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Aug 23, 1988

Property Information

Block412
Lot16.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,320
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,600
45%
Improvement Value:$306,100
55%
Total Assessment$555,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,708+7.3%
2024$9,047+3.9%
2023$8,703+2.1%
2022$8,523+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4017, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1916