Skip to content

9115-9217 BergenwoodNorth Bergen, NJ 07047

Built 1959

Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block412
Lot6.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings21
ZoningR1
Sq Footage15,344
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,700
27%
Improvement Value:$1,525,900
73%
Total Assessment$2,077,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,296+17.8%
2024$30,818-30.1%
2023$44,120+2.1%
2022$43,208+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959