Skip to content

8901 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 2003
Commercial

Last Sale Price
$4,750,000
Last Sale Date
May 1, 2003

Property Information

Block415
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
DescriptionCREST POINT
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage26,832
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,355,300
17%
Improvement Value:$6,404,800
83%
Total Assessment$7,760,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$135,569+7.3%
2024$126,334-8.2%
2023$137,557+2.1%
2022$134,713+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$4,750,000
DeedBook 7077, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 2003