Skip to content

9201 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1927
Apartment

Last Sale Price
$3,450,000
Last Sale Date
Jul 1, 2003

Property Information

Block416.01
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class---
Description5S-B-C
Dwellings50
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,473,900
16%
Improvement Value:$7,477,400
84%
Total Assessment$8,951,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$156,379+19.4%
2024$130,948-24.2%
2023$172,798+2.1%
2022$169,226+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,750,000
DeedBook 4750, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1927