Skip to content

1109 92nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1970

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block416.02
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,218
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,500
41%
Improvement Value:$377,500
59%
Total Assessment$636,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,111+7.3%
2024$10,354-1.3%
2023$10,489+2.1%
2022$10,272+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 7722, Page 318Recorded11/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1970