Skip to content

9204 Bergenwood AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block416.03
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,500
38%
Improvement Value:$459,800
62%
Total Assessment$740,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,933+7.3%
2024$12,052+0.0%
2023$12,051+2.1%
2022$11,802+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 6072, Page 308Recorded10/28/2002

Property Built

Built

Year Built: 1966