Skip to content

9211 Bergen BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block416.03
Lot8.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$536,900
97%
Improvement Value:$18,300
3%
Total Assessment$555,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,699+7.3%
2024$9,039-7.5%
2023$9,775+2.1%
2022$9,572+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

DeedBook 8584, Page 204Recorded8/11/2008