Skip to content

9017 Heindel AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block419
Lot46.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,600
56%
Improvement Value:$225,800
44%
Total Assessment$508,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,882+7.3%
2024$8,277+8.1%
2023$7,656+2.1%
2022$7,497+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 7315, Page 192NU CodeMulti-district (16)Recorded7/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 1916