Skip to content

9027 Fulton AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 12, 2011

Property Information

Block420
Lot80.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description1S-B-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,184
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,000
57%
Improvement Value:$240,300
43%
Total Assessment$554,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,684+7.3%
2024$9,024-13.2%
2023$10,395+2.1%
2022$10,180+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 8825, Page 891Recorded12/27/2011

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 8869, Page 479NU CodeTitle correction (4)Recorded9/10/2012

Property Built

Built

Year Built: 1956