Skip to content

9053 Palisade PlazaNorth Bergen, NJ 07047

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block421
Lot1.032
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,236
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,800
50%
Improvement Value:$281,300
50%
Total Assessment$557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,733+7.3%
2024$9,070-28.4%
2023$12,666+2.1%
2022$12,404+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$745,000
Sq Ft2,236DeedBook 9944, Page 974Recorded11/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 1959