Skip to content

9027 Barr PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block422
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description2S-B-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,725
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,100
54%
Improvement Value:$267,900
46%
Total Assessment$582,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+7.3%
2024$9,475-1.3%
2023$9,599+7.8%
2022$8,900+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,725DeedBook 9484, Page 277NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1961