Skip to content

9007 Barr PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 7, 1999

Property Information

Block422
Lot2.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,300
44%
Improvement Value:$340,100
56%
Total Assessment$607,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,611+7.3%
2024$9,888-16.6%
2023$11,858+2.1%
2022$11,613+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5498, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1961