Skip to content

9036 Barr PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Sep 2, 2004

Property Information

Block423
Lot28.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,426
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,200
52%
Improvement Value:$296,400
48%
Total Assessment$612,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+7.3%
2024$9,973-10.6%
2023$11,156+2.1%
2022$10,925+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 7380, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1916