Skip to content

9010 Barr PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Mar 13, 1992

Property Information

Block423
Lot42.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,683
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,600
58%
Improvement Value:$194,500
42%
Total Assessment$463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,090+7.3%
2024$7,539-5.8%
2023$8,001+2.1%
2022$7,836+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4481, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1916