Skip to content

9055 Palisade Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Apr 5, 2018

Property Information

Block425
Lot2
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
23%
Improvement Value:$214,300
77%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,876+7.3%
2024$4,544-13.9%
2023$5,279+2.1%
2022$5,170+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 9299, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1986