Skip to content

141 Hillcrest PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block426
Lot30.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
61%
Improvement Value:$183,900
39%
Total Assessment$465,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,139+7.3%
2024$7,585+3.2%
2023$7,351+2.1%
2022$7,199+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9246, Page 410NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1916