Skip to content

137 Hillcrest PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Apr 11, 2001

Property Information

Block426
Lot33.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,470
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
61%
Improvement Value:$181,300
39%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,094+7.3%
2024$7,543-1.6%
2023$7,667+2.1%
2022$7,509+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5790, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1916