Skip to content

140 Hillcrest PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block428
Lot51.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,691
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
42%
Improvement Value:$386,200
58%
Total Assessment$668,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,673+7.3%
2024$10,878+2.1%
2023$10,652+2.1%
2022$10,432+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,691DeedBook 9325, Page 162Recorded7/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1916