Skip to content

9033 Wall St(Block 431.01 Lot 1.01)North Bergen, NJ 07047

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$6,800,000
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block431.01
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT @8
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,236
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
97%
Improvement Value:$2,900
3%
Total Assessment$86,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,504+7.3%
2024$1,402-47.2%
2023$2,657+2.1%
2022$2,602+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$6,800,000
DeedBook 9103, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 2007