Skip to content

9033 Wall St(Block 431.01 Lot 1.02)North Bergen, NJ 07047

Built 2006
Apartment

Last Sale Price
$6,800,000
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block431.01
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S/3S-B-C
Dwellings10
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,738,000
28%
Improvement Value:$4,544,900
72%
Total Assessment$6,282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$113,555-7.0%
2024$122,100-6.4%
2023$130,422+0.0%
2022$130,422
Property History

Property Sale

Sale
$6,800,000
DeedBook 9103, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 2006