Skip to content

9058 Valley RdNorth Bergen, NJ 07047

Vacant Land

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Feb 4, 2000

Property Information

Block431
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$39,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$687+7.4%
2024$640-34.9%
2023$983+2.1%
2022$963+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5619, Page 77