Skip to content

8922 Francis PlNorth Bergen, NJ 07047

Vacant Land

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block433
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$30,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$529+7.2%
2024$493-22.0%
2023$632+2.1%
2022$619+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

DeedBook 9012, Page 588Recorded12/18/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel