Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
9038 Wall StNorth Bergen, NJ 07047
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2009
Property Information
Block434
Lot2.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page93
Building Details
Building Class17
Description1S-S-O/1S-F-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,591
Acreage0.45
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$598,700
66%
Improvement Value:$305,000
34%
Total Assessment$903,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,788 | +7.3% |
| 2024 | $14,712 | +23.3% |
| 2023 | $11,928 | +2.1% |
| 2022 | $11,682 | +0.1% |
Property History
No events match the selected filters.