Skip to content

8701 Church Hill Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 2021

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block435
Lot39
QualifierC0701
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3BR/3BA-TERR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,903
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
16%
Improvement Value:$1,255,000
84%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,205+7.3%
2024$24,420+528.7%
2023$3,884
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft1,903DeedBook 9744, Page 11NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 2021